
Foto: Havenbedrijf Rotterdam
Naar het zich laat aanzien zal ruimte in de Rotterdamse haven steeds schaarser worden door de energie- en grondstoffentransitie. Hiervoor zijn drie ‘oplossingsrichtingen’, die worden onderzocht.
Volgens het Havenbedrijf Rotterdam is het niet zeker dat er in de toekomst een ruimtetekort zal zijn, maar het noemt de kans daarop wel reëel. Vooral de energie- en grondstoffentransitie heeft veel extra ruimte nodig.
Er zijn drie oplossingsrichtingen voor dit vraagstuk, laat het havenbedrijf weten. De eerste is door het gebruik van de ruimte in de bestaande haven te intensiveren en optimaliseren. De tweede oplossingsrichting wordt gezocht in bedrijventerreinen in de regio. De derde is het onderzoeken van een mogelijke zeewaartse uitbreiding van de haven.
NOVEX Rotterdamse Haven, een programma waarin ministeries, provincie, gemeenten, DCMR, het Havenbedrijf Rotterdam samenwerken, gaat de oplossingsrichtingen verkennen. Dit onderzoek gaat twee jaar duren. Wel is al een technische verkenning gedaan naar een zeewaartse uitbreiding van de haven. Hierbij zijn drie varianten onderzocht, waarbij de Maasvlakte aan de westkant wordt uitgebreid met 380 tot bijna 1.000 hectare. Volgens het Havenbedrijf Rotterdam zijn al deze opties ‘aanzienlijk kleiner’ dan de eerder in zee aangelegde Maasvlaktes.
Zie ook: Uitbreiding Tweede Maasvlakte voor energietransitie