
Foto: Tennet
De stijging van de nettarieven komend jaar voor zowel burgers als bedrijven is Deltalinqs in het verkeerde keelgat geschoten. Zij noemt dit ‘onhoudbaar voor zowel de energietransitie als het concurrentievermogen’.
Uit berekeningen van de ACM is gebleken dat de tarieven die netbeheerders rekenen voor burgers en bedrijven in 2027 gemiddeld met 20 procent gaan stijgen. Volgens Deltalinqs is het huidige stelsel, waarbij bestaande gebruikers de investeringen in het elektriciteitsnet betalen, onhoudbaar geworden.
“De nettarieven zijn de afgelopen paar jaar al meer dan vertienvoudigd voor bedrijven in de haven en ze blijven maar verder stijgen. Hierdoor is een enorme kloof ontstaan ten opzichte van onze buurlanden. Variabele productiekosten liggen door nationaal beleid en de steeds hogere nettarieven tot wel 64 procent hoger dan in Duitsland”, aldus Deltalinqs in een verklaring die het naar buiten heeft gebracht.
Als eerste stap stelt Deltalinqs voor de energie-enveloppe van 495 miljoen euro voor de energie-intensieve industrie uit het coalitieakkoord naar voren te halen in de tijd. Dit zou volgens de vereniging ‘een eerste serieuze stap zijn om het scheve speelveld volgend jaar weer enigszins te herstellen’. Daarnaast zouden aanvullende maatregelen nodig zijn.
Zie ook: Groene stroom voor Air Products