Wie ERIKS zegt, denkt aan industriële componenten. Afdichtingen, pakkingen, afsluiters, slangen en andere onderdelen die ervoor zorgen dat installaties blijven draaien. Maar ERIKS doet meer. Het bedrijf denkt mee over complete industriële processen: van materiaalkeuze en toepassing tot engineering, productie, montage en beschikbaarheid. Juist nu technische kennis bij industriële bedrijven schaarser wordt, groeit de behoefte aan een partner die niet alleen levert, maar begrijpt wat er op het spel staat.
Tekst: Jeanette van Swaal
Sjaak Nijman weet daar alles van. Hij werkt zo’n veertig jaar bij ERIKS en begon als monteur flenzen vast te zetten met hydraulisch gereedschap. Tegenwoordig is hij application engineer afdichtingen en flange management-specialist en komt hij veel bij klanten in de regio Maasvlakte, Europoort en Botlek. Jasper de Jong werkt sinds 2023 bij ERIKS als regioaccountmanager. “Wij onderscheiden ons door onze technische knowhow. Je ziet dat klanten steeds meer op onze kennis leunen, omdat ze die zelf niet altijd meer in huis hebben.”
Die technische kennis wordt praktisch ingezet. Application engineers gaan bij klanten aan de slag om problemen te analyseren. Voldoet een standaardoplossing niet, dan kan een product speciaal voor een toepassing worden ontworpen of aangepast. Daarnaast ondersteunt ERIKS klanten met supply chain-oplossingen, zoals slim voorraadbeheer, logistieke oplossingen en digitale bestelsystemen. Zo zijn de juiste producten niet alleen technisch passend, maar ook efficiënt beschikbaar. De Jong: “Met onze technische kennis, ons brede assortiment en de mogelijkheden op het gebied van supply chain en quick Supply helpen we klanten hun industriële processen en producten beter te laten presteren.”
Hoe ver die ondersteuning gaat, blijkt bij een bedrijf in de Botlek dat niet over de juiste procedures voor het monteren van flensverbindingen beschikt. Nijman helpt met procedures, berekent aanhaalmomenten en voert waar nodig testen uit. Bij een lekkage onderzoekt hij eerst wat de oorzaak is. “Ik probeer eerst de root cause te bepalen. Ik bekijk bijvoorbeeld de oude afdichtingen en montage en verzamel informatie over de situatie. Daaruit volgt een rapport met een aanbeveling. Als het nodig is, voeren we testen uit om de oplossing te valideren.”
ERIKS kan daarnaast medewerkers opleiden en procedures standaardiseren. “Van de productie van een afdichting tot de installatie en alles wat daartussen zit”, vat Nijman de totaaloplossing samen.
Die kennis wordt ook internationaal ingezet. Zo helpt Nijman collega’s in Duitsland met technische problemen die in Nederland al eerder zijn opgelost. “Je hebt dan direct een referentie van een toepassing waarvan je weet dat die werkt.”
Kleine componenten kunnen in de industrie grote gevolgen hebben. In de tankopslag zorgen onder meer de energietransitie, veranderende productstromen en productcompatibiliteit voor nieuwe technische uitdagingen. Een lekkende flens of afdichting kan leiden tot emissies, veiligheidsrisico’s en kostbare productiestilstand. Dat is bijvoorbeeld zichtbaar in de tankopslag. Bij een lekkage onderin een grote opslagtank moet mogelijk de hele tank worden leeggepompt.
ERIKS kijkt daarom niet alleen naar de aanschafprijs van een component, maar naar de total cost of ownership. Met de juiste materiaalkeuze of aanpassing kan de levensduur worden verlengd, de veiligheid worden vergroot en stilstand worden voorkomen.
Ook nieuwe regelgeving en de energietransitie zorgen voor technische vraagstukken. ERIKS ontwikkelt bijvoorbeeld alternatieve materialen met het oog op PFAS en heeft een speciaal team voor waterstoftoepassingen. “We kijken hoe producten anders of slimmer geproduceerd kunnen worden, zodat ze beter geschikt zijn voor waterstof en tegelijkertijd betaalbaar blijven”, aldus De Jong.
Voor bedrijven in het Rotterdamse industriegebied en daarbuiten speelt nog iets anders: snelheid. ERIKS beschikt over eigen productiecapaciteit waar afdichtingen worden geproduceerd.
“Ik krijg vaak genoeg de vraag: Sjaak, kun je nu komen? Dan spring ik in de auto. We meten de situatie ter plaatse in, schakelen direct met onze productie en kunnen in veel gevallen dezelfde dag nog leveren. Zo helpen we klanten ongeplande stilstand te beperken.”
Bereikbaarheid, technische kennis en langdurige relaties gaan daarbij hand in hand. Sommige bedrijven zijn al tientallen jaren klant en Nijman komt al meer dan twintig jaar bij klanten over de vloer. “Je bouwt in al die jaren een relatie op. Mensen weten je te vinden, zelfs in het weekend.”
De Jong verwacht dat die combinatie van technische kennis, engineering, productiecapaciteit en supply chain de komende jaren belangrijker wordt. Strengere milieu- en emissiewetgeving, decarbonisatie en het verdwijnen van technische kennis bij industriële bedrijven vergroten volgens hem de behoefte aan gespecialiseerde partners. “Door die verschillende disciplines te combineren, zijn we relevant voor onze klanten en blijven we innoveren.”
Nijman ziet daarbij één constante: techniek blijft mensenwerk. AI lost niet alles op. Een technisch probleem moet vaak in de praktijk worden bekeken, geanalyseerd en begrepen. En juist omdat ERIKS zo nauw met klanten samenwerkt, blijft persoonlijk contact belangrijk. Nijman: “Een relatie is gebaseerd op mensen.” Voor hem zit daar ook de kracht van ERIKS: technische expertise koppelen aan langdurige relaties en er zijn wanneer de klant dat nodig heeft. Zo helpt ERIKS als expert in industriële componenten processen en producten beter te laten presteren. Making industry perform better.