“Wij willen niet dat er ooit wat fout gaat. Maar, mocht het toch gebeuren, dan moeten bedrijven blindelings op onze brandveiligheidsopslagkasten kunnen vertrouwen. Dat is waar wij voor staan.” Aan het woord is Henk Niewenhuis, directeur Benelux van Asecos, expert in opslag en handling van gevaarlijke stoffen en de regelgeving daaromtrent.
Tekst: Heleen van der Maas
Asecos, in 1994 opgericht in Duitsland, is anno 2026 de grootste producent van brandveiligheidsopslagkasten in Europa. Het bedrijf wist met de introductie van 90 minuten brandwerendheid, vanaf de start de aandacht op zich te vestigen. “Dat was toen revolutionair en is absoluut een begrip geworden”, vertelt Niewenhuis die sinds 2000 verbonden is aan Asecos. “Iedereen die praat over de opslag in brandwerende kasten, grijpt vrijwel altijd naar die 90 minuten brandwerendheid.”
Asecos staat voor ‘Approved Security Ecological Solutions’. Met andere woorden, goedgekeurde, veilige, duurzame oplossingen. Daarmee wil Asecos de veiligheid van mens en milieu waarborgen. De focus ligt daarbij op inpandige en uitpandige handling en opslag van gevaarlijke stoffen, afzuiging en filtratie van verontreinigende dampen, bescherming van niet-rokers, onderhoud van de geleverde producten en advies over regelgeving en de daarbij best passende oplossing voor de eindgebruiker.
Al de producten die wereldwijd uitgeleverd worden via wederverkopers verbonden aan Asecos-vestigingen in Europa en Amerika, ontwikkelt Asecos zelf. Niewenhuis: “Wij bieden een totaalprogramma van 300.000 producten en trainen onze dealers in de opslagproblematiek waarmee hun klanten te maken hebben. We informeren de markt, hebben regelmatig contact met eindgebruikers en monitoren continu waar bedrijven binnen ons expertisegebied behoefte aan hebben.”

Henk Niewenhuis
De ontwikkeling van opslagkasten voor het opslaan en opladen van lithium-ion-batterijen, waar Asecos in 2018 als een van de eerste zijn aandacht op richtte, laat goed zien hoe het bedrijf erin staat. “Wij kijken altijd naar het gevaarsaspect voor de werkplek”, legt Niewenhuis uit. “Bij deze kasten hebben we daarom niet alleen gekeken naar de brandwerendheid van buiten naar binnen maar ook van binnen naar buiten.”
De kerncompetentie van Asecos is en blijft de brandveiligheidsopslagkast in verschillende soorten en maten. Deze voldoen met een brandkamertest door een onafhankelijk testinstituut, bewezen aan de Europese norm, én zijn tegelijkertijd gebruiksvriendelijk. Niewenhuis: “Bijvoorbeeld een kast die volledig automatisch open en dicht gaat, of een kast met een geïntegreerde sokkel die eenvoudig is te verplaatsen met een pompwagen. Of een kast met een display zodat je zonder de kast te openen kunt zien wat er in de kast staat.“
In Nederland is Asecos met grote voorsprong marktleider als het om de brandveiligheidsopslagkasten gaat. Dat komt volgens Niewenhuis omdat het bedrijf van meet af aan ervoor gekozen heeft producten op voorraad te houden. “We kunnen binnen 48 uur een kast leveren die volledig aan de voor de eindgebruiker geldende wet- en regelgeving voldoet. Normaal gesproken kost het meer tijd om zowel qua regelgeving als specifieke gebruiksfunctie de meest ideale kast aan te bevelen.”
Verder noemt Niewenhuis het voordeel van de horizontale compartimentalisering waarmee Asecos de maximale opslagcapaciteit volledig benut en het mogelijk maakt stoffen met verschillende gevarenklassen op te slaan in één kast. Wij zijn beslist niet de goedkoopste. Maar bij goedkope oplossingen kun je twee vragen stellen. Eén: is de veiligheid daadwerkelijk gewaarborgd? Met andere woorden, is de kast officieel getest met een Europees certificaat als bewijs? En twee: hoeveel gevarenklassen ga je opslaan? Dat zijn belangrijke afwegingen die je mee moet nemen in het totaalplaatje. Ik denk dat wij het meest ruime aanbod in verschillende kastmodellen en interieurmogelijkheden hebben.”
Tot slot wijst Niewenhuis op wetgeving die voorschrijft dat veiligheidsproducten op periodieke basis door een deskundige partij moeten worden gekeurd. “Periodiek en deskundig zijn twee mooie aandachtspunten, maar wat houden die precies in? Eén keer in de tien jaar is ook periodiek. Wij zeggen: laat je brandveiligheidsopslagkasten, juist omdat ze een veiligheidsmiddel zijn, jaarlijks een veiligheidszekere keuring ondergaan zodat je zeker weet dat de kast zal functioneren op het moment dat het nodig is. Gebruik levert altijd slijtage op. Verkeerd gebruik levert bovendien mankementen op. Wij keuren de kast op 23 veiligheidsprincipes voor relatief lage kosten, omdat wij willen dat de kast functioneert op het moment dat het nodig is. Een ander voordeel van een jaarlijkse keuring waar onderhoud ook onderdeel vanuit maakt, is dat de kast heel gemakkelijk tien jaar meegaat.”
Asecos komt tijdens de keuringen soms nog kasten tegen van eigen makelij die zelfs veel ouder zijn dan tien jaar en nog steeds goed functioneren. “Het zijn gewoon verschrikkelijk goede kasten”, lacht Niewenhuis. “Toch raden wij aan na tien jaar een nieuwe kast aan te schaffen om bij te blijven op het gebied van brandveiligheidtechnologie. Als je alle facetten meeneemt, dus niet alleen kijkt naar de aanschafprijs maar ook naar de duurzaamheid van het product, denk ik dat we voor heel veel eindgebruikers een partij zijn die bijna niet is te verslaan.”
